Кафедра українознавства

Мова:

Новини

День українського добровольця

День українського добровольця

14.03.2024

Сьогодні ми відзначаємо День українського добровольця. Мета цієї дати нагадати про героїзм наших захисників та захисниць. Багато тих, хто у березні 2014 року став на захист Батьківщини, не мали досвіду військової служби, але вони мали палке бажання захистити свій дім та близьких від агресора. Військові, медики, волонтери, аграрії, водії, вчителі та багато інших представників різних професій об’єдналися заради боротьби за незалежність нашої країни!

Війна триває… Війна жорстока й кривава, що породжує смерть, знищуючи усе живе навколо. Тільки спільними зусиллями ми зможемо очистити українську землю!

Докладніше
День Державного Гімну України

День Державного Гімну України

10.03.2024

10 березня – День Державного Гімну України, одного з головних символів держави поряд із прапором і гербом. Саме в цей день 1865 року в польському місті Перемишль уперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна».

Офіційно музична редакція українського гімну була ухвалена Верховною Радою України 15 січня 1992 року, а 6 березня 2003 року парламент ухвалив Закон України «Про Державний Гімн України».

Докладніше
Інформаційні матеріали до ювілею Кобзаря

Інформаційні матеріали до ювілею Кобзаря

10.03.2024

До ювілею видатного Кобзаря Міністерством культури та інформаційної політики України у співпраці з Харківською академією дизайну і мистецтв було виготовлено ряд інформаційних матеріалів (макети зовнішньої реклами, візуальні матеріали для поширення в соціальних мережах), що знаходяться за посиланням:

https://drive.google.com/drive/folders/16geIjC3unUlpL7DhpI5efB36aNJIVtCR?usp=sharing.

Докладніше
З ювілеєм, Тарасе!

З ювілеєм, Тарасе!

09.03.2024

Сьогодні ми святкуємо 210 років від дня народження поета, прозаїка, мислителя, живописця, графіка, громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. Більшість свого життя він провів на чужині, проте був палким патріотом України, зробивши неоціненний внесок у духовну скарбницю людства, а особливо в духовну силу української нації. Зараз творчість Великого Кобзаря у протистоянні московській навалі надихають багато людей, а насамперед наших Героїв – захисників і захисниць:

Смійся, лютий враже!

Докладніше

08.03.2024

Наші любі, найкрасивіші, найгарніші, найрозумніші жінки! Вітаємо Вас із Жіночим днем! Бажаємо Вам здоров’я, натхнення, неймовірно щасливого настрою, чудових миттєвостей у житті, справжніх почуттів, що будуть надихати Вас на великі справи та цікаві захоплення. Відчувайте себе бажаними та коханими, постійно досягайте неймовірних висот, успіху! Нізащо не втрачайте спраги до перемоги, кожного дня сяйте, немов чудові зірки! Миру та злагоди!

Докладніше
75 років від дня народження Володимира Івасюка

75 років від дня народження Володимира Івасюка

04.03.2024

Володимира Михайловича можна назвати батьком української естрадної пісні. Він є автором більше 100 пісень, інструментальних творів, музики до театральних вистав та кінострічок. Найвідоміші пісні – «Червона рута», «Синевир», «Водограй», «Я піду в далекі гори» – ще за його життя стали народними. Вони є в репертуарах українських і світових виконавців.

Активна проукраїнська позиція робила В. Івасюка небезпечним для радянської влади, і це стало підставою для переслідування. 18 травня 1979 року його було знайдено повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. Офіційна причина смерті – самогубство. Йому було всього 30 років…

Докладніше
Всесвітній день письменника

Всесвітній день письменника

03.03.2024

Сьогодні ми традиційно вітаємо всіх, хто робить цей світ краще за допомогою слова. У сучасному світі налічується близько 200 000 письменників, визнаних професійними авторами. Це романісти, прозаїки, поети, памфлетисти, а також публіцисти, фантасти, фейлетоністи, новелісти, есеїсти та інші майстри слова. Вони пишуть твори більш ніж 150 мовами, доносять свої думки до спільноти, знаходять у багатьох душах відгуки та формують світогляд людства.

Крім професійних письменників, цей день вважають своїм святом також журналісти, філологи, історики, культурологи, які здійснюють продуктивну науково-дослідницьку й методичну роботу в мовознавчій, етнологічній та літературознавчій галузях, беруть участь у всеукраїнських і міжнародних конференціях, наукових семінарах, пленумах, круглих столах.

Докладніше
Всесвітній день цивільної оборони

Всесвітній день цивільної оборони

01.03.2024

Ця дата відзначається 1 березня з метою поширення знань про цивільну оборону і підняття престижу національних рятувальних служб.

Свято було засновано за рішенням Генеральної Асамблеї Міжнародної організації цивільної оборони (МОЦО) 1990 року. Саме цього дня, 1 березня 1972 року МОЦО отримала статус міжурядової організації. Зараз у МОЦО входять 50 країн, ще вісім держав, серед яких і Україна, мають статус спостерігача.

Докладніше
Підготовка до складання НМТ

Підготовка до складання НМТ

27.02.2024

Маєш купу питань щодо вступу та складання НМТ, але не знаєш кому їх поставити? Не хвилюйся, ми підготували для тебе надзвичайно круті новини 😉

Вже 2 березня о 10:00 ми проведемо онлайн-ефір, в рамках якого ти зможеш:
📌Дізнатись все про НМТ 2024 від УЦОЯО
📌Поставити питання до УЦОЯО та Приймальної комісії
📌Познайомитись із кроками вступу до ХНУРЕ
📌Написати мотиваційний лист
📌Відкрити секрети підготовки до НМТ з математики
https://www.youtube.com/watch?v=SNyvlBYHmzE

Докладніше
Два роки війни

Два роки війни

24.02.2024

24 лютого 2022 року назавжди залишиться в пам’яті українців. Близько четвертої години ранку з масованого ракетного обстрілу розпочалося вторгнення росії  в Україну. Протягом декількох днів було окуповано майже 20% території нашої країни.

Проте прагнення ворога захопити Україну за лічені дні не справдилися. Вже з перших днів завдяки спротиву української армії та сил самооборони російська армія зазнала значних втрат у живій силі та техніці та поступово вимушена залишати окуповані території.

Докладніше
Міжнародний день підтримки жертв злочинів

Міжнародний день підтримки жертв злочинів

22.02.2024

У цей день, 22 лютого, більшістю країн світу відзначається Міжнародний день підтримки жертв злочинів. У багатьох країнах діють спеціальні закони, що спрямовані на захист постраждалих від кримінальних дій, їх реабілітацію, компенсацію матеріальних і моральних збитків.

Наприкінці минулого століття питання підтримки та соціальної реабілітації жертв злочинів стало критичним, тому у вересні 1985 р. сьомий конгрес ООН із попередження злочинності та поводженню з правопорушниками затвердив Декларацію основних принципів правосуддя для жертв злочинів та зловживання владою. 22 лютого 1990 р. уряд Великобританії оприлюднив «Хартію жертв злочинів», і з цього часу світова спільнота запровадила цю дату як Міжнародний день підтримки жертв злочинів.

Докладніше
Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови

21.02.2024

Цей день був установлений Генеральною конференцією ЮНЕСКО у листопаді 1999 року для підтримки мовної та культурної різноманітності. Основна мета цього дня – підкреслити важливість рідної мови як складової національної та культурної спадщини кожного народу, а також нагадати про потребу захищати, зберігати та просувати мовні права всіх мовних спільнот.

Зараз на нашій планеті за оцінками фахівців Всесвітньої організації ЮНЕСКО налічується близько 6-ти тисяч мов, половина з них перебуває під прямою загрозою зникнення через різноманітні фактори, такі як глобалізація, асиміляція та інші. Кожна мова – це носій народної традиції та культурної спадщини, що, своєю чергою, вказує на конкретну цінність рідної мови.

Докладніше