Кафедра українознавства

Мова:

Зі Стрітенням!

2 лютого ми святкуємо Стрітення. Що це за свято? Чому має таку назву? Звідки його коріння? «Стрітення» у старослов’янській мові означає «радість», або ж «зустріч». Це той самий день, коли віряни вшановують зустріч Ісуса Христа, Сина Божого, iз Симеоном та Анною.

Історія цього свята сягає своїм корінням ще III–IV століть. Саме в той час вперше зустрічаються у творах згадки про святкування Стрітення. Офіційно це свято було визнане у Візантійській імперії 542 року під час правління імператора Юстиніана.

В Україні свято Стрітення Господнього увібрало до себе елементи язичницької традиції. Саме в цей день наші пращури визначали, якою буде весна: якщо буде сонечко й крапало зі стріх, то, значить, весна скоро завітає, а якщо мороз, то зима ще затримається.

У цей день віряни обов’язково йдуть до церкви, святять воду і свічки. Свічки називають «громничними», бо запалювали їх під час грози, щоб уберегти своє життя і худобу. Воду ж потрібно було набрати до нового посуду, який ще не використовувався. Посуд з освяченою водою приносили додому і берегли. Вірили, що вона має цілющу силу, зможе вилікувати будь-яку хворобу.

Вітаємо всіх зі Стрітенням і бажаємо, щоб добро перемогло, щоб наша українська земля звільнилася від рашистської нечисті.

Зі святом!