Кафедра українознавства

Мова:

Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї

Сьогодні – Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї.

6 серпня 1945 року авіацією США була скинута бомба Little Boy на японське місто Хіросіма, а 9 серпня 1945 року бомба Fat Man – на місто Нагасакі. Тільки в Хіросімі миттєво загинули 80 тисяч осіб, а в Нагасакі – 73 тисячі.

Через бомбардування померло понад 300 тисяч людей. У переважній більшості – це були мирні громадяни. Від променевої хвороби померла ще частина мирного населення, а наслідки для екології та вплив на здоров’я пересічних громадян відчутний навіть сьогодні. Враховуючи наслідки, до яких призвели бомбардування, міжнародна спільнота підняла питання про відмову від ядерної зброї і через десятиліття була проведена Перша міжнародна конференція з цього питання.

Для України цей день важливий тим, що 1994 року вона підписала Будапештський меморандум. Цей меморандум був підписаний у межах приєднання до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї для забезпечення гарантій держави, а саме: незалежність, суверенітет та існуючі кордони; відсутність економічного тиску та силових захоплень, застосування ядерної зброї тощо. Меморандум був підписаний Російською федерацією, США, Великою Британією, пізніше приєдналися Франція та КДР (із застереженнями). Проте 2014 року умови Будапештського меморандуму були порушені, що негативно вплинуло на економічне, політичне та соціальне життя.

Пам’ятаємо про цю дату! І варто зробити так, щоб подібне ніколи не повторилося!

Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї