Кафедра українознавства

Мова:

Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів

Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів – це пам’ятна дата, що відзначається 11 квітня. У цей день ми вшановуємо жертв нацизму, які загинули в стінах таборів смерті.

1933 року після того, як до влади прийшли  нацисти на чолі з Гітлером, боротьба з інакомисленням одразу набула вкрай жорстоких форм. Уведення надзвичайного стану (лютий 1933 р.) супроводжувалося масовими арештами комуністів, яких нацисти звинуватили в підпалі Рейхстагу. У березні 1933 року ухвалено закон про надання нацистському уряду надзвичайних повноважень, на підставі яких проведені арешти керівників «старих» політичних партій (соціал-демократичної та інших), профспілкових діячів, а також євреїв – письменників, журналістів і юристів. 1933 року кількість заарештованих у рейху – 26 789. Штурмовими загонами SA та SS і поліцією створено близько 50 таборів масового ув’язнення, зокрема Дахау, Оранієнбург, Естервеген і Заксенбург.

У число в’язнів концтаборів потрапляли особи, які слухали іноземні радіопередачі, «розповсюджувачі чуток», релігійні сектанти та гомосексуали. У квітні 1934 року ці табори перейшли повністю під контроль SS.  У лютому 1936 року рейхсфюрер SS Генріх Гімлер  наділив гестапо правом проводити арешти та розслідувати всі види антидержавної діяльності в рейху. Малі концтабори ліквідували, а ув’язнених перевели у більші табори — Дахау, Заксенхаузен і Бухенвальд.

У березні 1945 року німецьке командування й основна частина охорони втекли з табору перед загрозою бути схопленими американськими військами. Тоді, безпосередньо перед прибуттям американців, на території Бухенвальду (найбільшого концентраційного табору) спалахує збройне повстання, організоване силами самих ув’язнених. Коли в концтабір Бухенвальд увійшли американські війська, повсталі вже перебрали на себе контроль над табором смерті. Після цього хвиля звільнень досягла й інших концтаборів – Дахау, Освенціма, Майданека та інших.  Саме 11 квітня в день входження американців на територію Бухенвальду  і була прийнята як дата, коли відзначається «Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів».