Кафедра українознавства

Мова:

Міжнародний день театру

Щорічно, починаючи з 27 березня 1961 року, відзначається Міжнародний день театру. Рішення про відзначення цього дня було прийнято на IX конгресі Міжнародного інституту театру при ЮНЕСКО. Цей день традиційно у всьому світі  проходить під девізом «Театри як засіб взаєморозуміння та зміцнення миру між народами».

Слово «театр» походить від грецького «theatron» й означає місце для показу драматичних творів мистецтва перед публікою. Батьківщиною театру вважається Стародавня Греція – уперше про театр згадується в джерелах, датованих 497 роком до н.е., де йдеться про проведення свята, присвяченого богу Діонісу. Перша будівля театру з’явилася у Римі 55 року до н.е. Там виконували вірші та невеликі п’єси, переспіви легенд та міфів.

Перший український стаціонарний театр відкрито у Львові 1795 року. У Києві перший театр з’явився 1806 року, в Одесі – 1809 року, у Полтаві – 1810 року. 22 липня 1819 року на сцені Полтавського театру відбулася прем’єра твору Івана Котляревського «Наталка Полтавка».

Заслуга швидкого розвитку театру України належить видатній родині Тобілевичів, члени якої виступали під сценічними псевдонімами Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського і Панаса Саксаганського. Кожен із них не лише створив власну трупу, а й був видатним актором і режисером.

Незважаючи на виклики, з якими стикається культурна сфера в країні під час війни, театральне життя в сучасній Україні є досить різноманітним. Театри продовжують активно працювати і розвиватися, пропонуючи  глядачам як класичні твори, так і сучасні п’єси, а також експериментальні форми вистав, що охоплюють широкий спектр жанрів і тематик.

 Для всіх, хто присвятив життя театру, бажаємо натхнення і творчих ідей!