Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу
Чорнобильська катастрофа – найбільша техногенна аварія за всю історію існування атомної енергетики. Катастрофа сталася у місті Прип’ять 26 квітня 1986 року. Через перегрів реактора відбулося два теплових вибухи і подальше руйнування четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції. Великий викид радіоактивного пилу піднявся на висоту 1500 м і був перенесений вітром до Скандинавії, Центральної та Південно-Східної Європи, Північної Італії. Спершу комуністичне керівництво СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень про Чорнобильську катастрофу американськими та європейськими засобами масової інформації розпочалася евакуація. Із Київської області було евакуйовано близько 130 тисяч осіб. За офіційними даними радіоактивне ураження отримали близько 600 тисяч осіб, насамперед ліквідатори катастрофи: пожежники, військові, фахівці, котрі гасили пожежу, дезактивували місцевість та споруджували захисний комплекс – Саркофаг. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу.
Ця катастрофа назавжди змінила життя мільйонів людей. Аварія призвела до непоправних медичних, економічних, соціальних і гуманітарних наслідків. За екологічними наслідками аварія переросла у планетарну катастрофу: радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи, 2293 українських міст і селищ (із населенням 2,6 мільйона людей). Приблизно 500 тисяч померли від радіації, 8,5 мільйонів жителів у найперші дні після аварії отримали значні дози опромінення.
2016 року при ухваленні резолюції про встановлення дня пам’яті про Чорнобильську катастрофу Генеральна Асамблея ООН зазначила, що «навіть через тридцять років відчуваються серйозні довготривалі наслідки чорнобильської катастрофи». Загальнонаціональна трагедія залишила свій відбиток не лише на свідках трагедії, а також на наступних поколіннях мільйонів українців.
Пам’ятаймо. Робимо все, аби ця жахлива катастрофа не повторилася.