Міжнародний день джазу
На 36 сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО рішенням міжнародної спільноти 30 квітня було оголошено Міжнародним днем джазу. Засновники свята визначили «роль джазу, як сили, що допомагає світу, єдності, діалогу та розширенню контактів між людьми».
Джаз – вид музичного мистецтва, що виник на межі ХІХ–ХХ ст. у США як синтез африканської та європейської культур і донині залишається унікальною формою музичного мистецтва. Народився цей вид музики в місті Новий Орлеан штату Луїзіана 1910 року та вже за кілька десятиліть розповсюдився далеко за межі США, набув популярності в багатьох країнах світу. Джазовому напряму в музиці характерна особлива привабливість постійної неповторної імпровізації, багатство гармоній, ритмів і тембрів. Маршалл Стернс у книзі «Історія джазу» писав: «Де б ви не почули джаз, його завжди значно легше впізнати, ніж описати словами». Саме ця музика здійснила величезний вплив на загальний розвиток музичної культури і відкрила світу багато блискучих музикантів: Луї Армстронг, Дюк Еллінгтон, Глен Міллер, Елла Фітцджеральд, Френк Сінатра, Бенні Гудмен, Хенрі Хенкок та багато інших.
Початком народження українського джазу вважають перший концерт джазового бенду під керівництвом Юлія Мейтуса (у подальшому відомого композитора), що відбувся 1925 року в Харкові. У 30-х роках ХХ століття чимало джазових оркестрів з’являється майже у всіх великих містах України. Саме з України походять відомі вітчизняні джазові виконавці Леонід Утьосов, Олександр Цфасман. 1962 року створено джаз-оркестр «Дніпро» під керівництвом Ігоря Петренка, а 1965 року з’являється перша українська грамплатівка з «Фантазією» на теми пісень Ігоря Шамо. Цього ж року сталася ще одна важлива подія – заснування першого в Україні Київського джазового клубу за ініціативи композитора, автора першої в Україні книги про джаз «Мелодії джазу».
Джаз і надалі розвивається та дарує світові нові імена. Так що живемо в стилі джазу та завдяки силі музиці досягаємо єдності та порозуміння!