Кафедра українознавства

Мова:

Когнітивні викривлення

Вплив наших переконань на сприйняття інформації важко переоцінити. Кожен з нас хоч раз у житті стикався з такою ситуацією, коли був на 100% впевнений у своїй правоті, але потім погляд виявлявся помилковим. А лише уявіть собі, що це хибне твердження системне, постійне і впливає на прийняття рішень? Ми всі помиляємося, ідеальних людей не існує, проте деяких з помилок можна уникнути.


Ідея когнітивних (пізнавальних) викривлень, тобто систематичних моделей відхилення від норми, була запропонована Еймосом Тверскі та Деніелом Канеманом ще у далекому 1972 році. Після цього пройшло досить часу для вивчення і підтвердження цього поняття, і тому зараз набагато простіше розібратися, чому ми сприймаємо інформацію саме так і яким чином діє механізм упереджень. Перевантаження інформацією – основна причина того, що такі упередження формуються. Людський мозок, як надтонкий та складний інструмент, фільтрує інформацію для прискорення своєї роботи, тому що безперервний потік фактів, суджень, ідей сприяє проблемам з, наприклад, ухваленням рішень. Саме тому упередження тісно пов’язані з так званою евристикою доступності – оцінкою більш доступного, яскравого, незвичного як найімовірнішого варіанту. Тому для маніпулювання суспільною думкою застосовується декілька технологій:
1) вогнемет брехні (поширення великого масиву інформації через різні канали і його часте повторення);
2) частотне викривлення (часте повторення зображень, слів, фраз, що використовуються для формування певного інформаційного простору);
3) опуклість (фокус на емоційних чи очевидних речах замість розгляду загальної картини);
4) упередження підтвердження (аналіз інформації через призму власних переконань чи передбачень замість об’єктивного розгляду фактів);
5) упередження негативізму (акцент на поганих новинах та ситуаціях);
6) ілюзія новизни (надання ваги останній публікації, інформації без аналізу попередніх даних);
7) ефект ореолу (перенесення якостей людини певної професії на всіх її представників).
Ці технології як окремо, так і в різних поєднаннях дають стійкий ефект і сприяють безпосередньому викривленню інформації. Проте, варто враховувати ще низку технологій, про які піде мова в наступній публікації. Отже, далі буде!

#SHGATI #ШляхиБезпеки

Когнітивні викривлення