Кафедра українознавства

Мова:

Міжнародний день рідної мови!

Мова – це життя народу! Мова – це сам народ! Без перебільшень можна сказати, що мова – це найважливіший чинник, що формує людину, народ, націю, державу.

Ми можемо знати багато мов, послуговуватися у повсякденному житті однією-двома мовами, вивчати мовне розмаїття світу усе життя, та рідна мова для нас завжди буде одна – та, якою розмовляли батько та мати, яку ми знаємо від народження, якою бабуся нам розповідала казки у дитинстві, яка дозволяє нам не забути, хто ми і якого роду. Рідна мова – мова, якою ми думаємо, мріємо, яка сниться нам на далекій чужині та якою шепоче тихий вітерець у полі.

Міжнародний день рідної мови має не таку вже й довгу історію. Однак його передісторія пов’язана з трагічними подіями у Бангладеші 1971 року, коли влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову. І у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови, який, починаючи з 21 лютого 2000 року, відзначають в усьому світі.

Історія мови

За різними даними, сьогодні у світі налічують від 5 до 8 тисяч мов та понад 40 тисяч різних розмовних діалектів. Кожна мова цікава та унікальна. Варта того, щоб її знали та нею послуговувались!

Найпоширеніша мова в світі – це китайська. На цей момент населення Китаю становить понад 1 млрд 347 млн осіб, які спілкуються різними діалектами китайської мови. У світі всього 13 мов, якими спілкується понад 100 млн осіб. До них належать: китайська, англійська, хінді, іспанська, російська, арабська, бенгальська, португальська, малайська, індонезійська, французька, японська, німецька та урду. Поряд із мовами, що мають важливе значення у світовій комунікації, існують мови-карлики, наприклад, носіїв лімської мови нині нараховується лише близько двохсот осіб, які проживають у Латвії. Подібною мовою, яка перебуває перед загрозою зникнення, в Україні є караїмська мова. Носіїв цієї мови нині близько 100 осіб.

Жителі Папуа Нової Гвінеї розмовляють майже на 700 мовах (це становить приблизно 15 % від усіх мов світу). Серед цих мов існує безліч місцевих діалектів, що використовуються для спілкування людей між селами.

На африканському континенті більше 1000 різних мов. А у мови берберів у Північній Африці навіть немає письмової форми. В Європі майже півмільярда жителів, які спілкуються 120 мовами. В Австралії 300 тис аборигенів становлять 500 племен, і кожне з них має свою мову.

Багато мов мають 50 тис слів і більше, але навіть вправні оратори зазвичай знають і використовують лише малу частку від загальної кількості. У повсякденній мові людина використовує в середньому близько двох сотень слів. Саме тому варто вивчати не лише свою рідну мову та інші мови світу, збагачувати свій словниковий склад, вдосконалювати вимову слів, звуків… Існує думка, що людина, яка знає дві і більше мов, вдвічі довше живе! А якщо Вам кортить вдосконалити свою мову чи Ви прагнете лише її вивчати, то для Вас відкриті Мовні клуби ХНУРЕ!

То ж шануйте рідну мову та вивчайте мови нашого світу!

Кафедра українознавства ХНУРЕ!

Міжнародний день рідної мови!