Кафедра українознавства

Мова:

День прийняття Декларації про суверенітет України

16 липня – День прийняття Декларації про суверенітет України. Саме цього дня 1990 року Верховна Рада УРСР ухвалила документ, який встановлював суверенітет України.

Кінець 80-х – початок 90-х років ХХ століття був важливим етапом формування демократичних сил в Україні. Демократичні та патріотичні сили створили Народний Рух України за перебудову, з’являлися інші організації, які виступали за свободу та незалежність. Результатом національно-визвольного руху стали перші альтернативні вибори у березні 1990 року (коли до бюлетеня для голосування включено більше одного кандидата) до Верховної Ради УРСР дванадцятого скликання, яка увійшла в історію як Верховна Рада України демократичного скликання. Улітку у Верховній Раді Української РСР склалися сприятливі умови для прийняття декларації про суверенітет. З 28 червня до 11 липня 1990 року тривало представлення та обговорення проєктів декларації. Основними питаннями були: збереження територіальної цілісності України, забезпечення економічної самостійності, формування збройних сил, запровадження українського громадянства, ухвалення конституції, врегулювання проблеми з підписанням нового союзного договору.

16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР, “виконуючи волю українського народу до побудови вільної незалежної держави”, схвалила Декларацію про державний суверенітет України. З 384 депутатів, зареєстрованих у залі, “за” проголосували 355 осіб, “проти” – 4, утримався – 1, решта – не брали участь у голосуванні.

Декларація має дуже важливе значення для українців та української державності, адже вона проголосила самостійність (економічну, культурну, духовну, освітньо-науково тощо), незалежність та право встановлювати зовнішні відносини. Сьогодні український народ відстоює свій суверенітет зі зброєю в руках. З кожним днем ми ближче до нашої Перемоги.

День прийняття Декларації про суверенітет України