Кафедра українознавства

Мова:

День пам’яті про аварію на Чорнобильській АЕС

36 років минуло від часу жахливої трагедії на Чорнобильській АЕС, що наклала відбиток на долю не одного покоління українців. Це найбільша техногенна й екологічна катастрофа в історії людської цивілізації, зокрема чорнобильська аварія вважається найбільшою в історії ядерної енергетики. 26 квітня – день пам’яті про техногенну катастрофу на Чорнобильській АЕС та вшанування героїзму пожежників, експлуатаційного персоналу, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії.
Перше офіційне місцеве повідомлення про аварію на Чорнобильській АЕС з’явилося лише через 36 годин – опівдні 27 квітня на прип’ятському
радіо оголосили про «тимчасову евакуацію» мешканців Прип’яті – найближчого до ЧАЕС міста з населенням близько 50 тисяч. Майже два дні світ нічого не знав про вибух. 30 співробітників загинули внаслідок вибуху, 90 784 особи було евакуйовано з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року.
Аварія призвела до непоправних медичних, економічних, соціальних і гуманітарних наслідків. Лише за екологічними показниками аварія переросла у планетарну катастрофу: радіоактивним цезієм було забруднено ¾ території Європи, 2293 українських міст і селищ (з населенням 2,6 мільйона людей). Приблизно 500 тисяч людей померли від радіації, 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення.
Україна ще довго буде переживати наслідки цієї катастрофи. Внаслідок аварії з сільськогосподарського користування виведено близько 5 млн га землі, а довкола ЧАЕС створено 30-кілометрову зону відчуження, яка не використовується вже 36 років, також було знищено й поховано в землю сотні маленьких населених пунктів.

Прип’ять і досі є непридатною для життя, але наслідки аварії набаго серйозніші. Вона змінила такою кривааю ціною ставлення до ядерної енергетики та забруднення навколишнього середовища. Наслідком цього є те, що з 1986 по 2002 рік не було побудовано жодної атомної електростанції, а зараз активно досліджуютьються та впроваджуються більш екологічні способи забезпечення енергією міст та містечок. 2016 року 26 квітня було проголошено Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу. Втім, як виявилося це було відомо не всім. Солдати ворожої армієї “окопувалися” у Рудому лісі  і отримали пристойну дозу радіаційного опромінення.

І знову над світом нависла небезпека радіаційного забруднення Чорнобильської АЕС, крім неї напружена ситуація спостерігається на Запорізькій АЕС. А пов’язана вона уже з російською агресією. Знову людство опинилося під загрозою смертельного опромінення. Не допустімо цього. Тримаймося! Усе буде Україна!

 

День пам'яті про аварію на Чорнобильській АЕС