Кафедра українознавства

Мова:

День народження М. І. Костомарова

Сьогодні ми визначаємо 205 років з дня народження Миколи Івановича Костомарова, видатного українського історика та фольклориста, письменника, етнографа, громадського діяча.Микола Іванович закінчив Харківський університет, працював в Острозі та Києві. Вперше в ХІХ столітті висловив думку, що історію треба вивчати не тільки за літописами, а і за народною творчістю. Саме тому багато часу він приділяє етнографічним експедиціям. У наукових дослідженнях М. Костомаров доводив ідею існування українського народу вже в ІХ столітті; його думка про належність княжого Києва саме до історії України викликала осуд тогочасного керівництва.
У січні 1846 року М. Костомаров разом з молодими киянами заснували Кирило-Мефодіївське братство, до якого згодом приєднався і Тарас Шевченко. Після арешту членів братства Микола Костомаров був засланий у Саратов. Повернутись до наукової роботи він зміг лише 1858 року у Санкт- Петербурзі, де очолив кафедру російської історії Петербурзького університету.
Микола Костомаров написав понад 300 наукових та публіцистичних творів. Серед найбільш відомих наукових праць такі: «Славянская мифология» (1847), «Бунт Стєньки Разіна» (1853), «Богдан Хмельницький» (1859), «Риси народної південноруської історії» (1861), «Дві руські народності» (1861), «Руїна» (1882), «Мазепа» (1882) та багато інших. Крім названих творів він писав поезії, але під псевдонімом Ієремія Галка.

День народження М. І. Костомарова