Кафедра українознавства

Мова:

День боротьби за права кримськотатарського народу

Сьогодні, 18 травня, відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу. 

1994-го року в Україні почали відзначати «День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу», яка сталася 18-20 травня 1944 року, а з 2014 року ця дата набула нових сенсів. 11 травня 1944 року було прийнято постанову Державного комітету оборони “Про кримських татар“, що передбачала їх переселення в Узбецьку РСР до 1 червня 1944 року. Приводом для проведення таких заходів став закид про масовий колабораціонізм кримськотатарського народу. У постанові наголошувалося:

“…Розрахунки за перевезення спецпоселенців зробити за тарифом перевезень ув’язнених. Перетворити Кримську АРСР в область на території РСФРР…”.

Все відбувалося швидко. Уже о 3 годині ранку 18 травня почалася депортація. Понад  180 014 осіб було виселено під час основної хвилі. До операції було залучено 32 тис. співробітників НКВС. Більшість майна конфісковувалася державою, спостерігалися численні випадки мародерства. 

Загальна кількість депортованих склала:

  • 183 тис. осіб на спецпоселення;
  • 6 тис. у табори управління резервів;
  • 6 тис. до ГУЛАГу;
  • 5 тис. спецконтингенту для Московського вугільного тресту.

Разом було депортовано понад 200 тисяч осіб.

У зв’язку з окупацією Кримського півострова 2014 року, утисками кримськотатарського народу та з метою підтримки боротьби та реалізацію їх прав було встановлено День боротьби за права кримськотатарського народу.

Пам’ятаємо! 

Більше про цю подію можна дізнатися за посиланнями: 

День боротьби за права кримськотатарського народу

Dgho, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons