Кафедра українознавства

Мова:

День архітектури України

Цей день, як професійне свято українських архітекторів, почали святкувати згідно з наказом Президента 1995 року.

Архітектурне мистецтво нашої країни починає свій розвиток за часів Київської Русі та поєднує в собі як автентичні риси українського зодчества, так і вплив найвідоміших архітектурних світових стилів. Кожне місто має свій неповторний архітектурний ансамбль. В Україні налічується близько 14 тисяч пам’яток архітектури, 46 великих історичних культурних заповідників і більше 1000 об’єктів паркового мистецтва. Сім пам’яток внесено до світової спадщини ЮНЕСКО: Собор святої Софії у Києві, Києво-Печерська лавра, ансамбль історичного центру Львова, Собор святого Юра у Львові, Резиденція митрополитів Буковини та Далмації у Чернівцях, Дерев’яні церкви карпатського регіону, Стародавнє місто Херсонес Таврійський.

На жаль, за останні 4 місяці було знищено або пошкоджено велику кількість пам’яток архітектури, деякі з них вже не підлягають відновленню. Відбудуємо Україну разом!

Додатково:

Від 2012 року в Україні проводиться один з найбільших конкурсів у світі – “Wiki Loves monuments”, “Вікі любить пам’ятки”. Кожен охочий може взяти участь, завантаживши фото пам’ятки, що зараз вкрай актуально. Цьогоріч журі обговорює можливість проведення конкурсу через воєнні дії.

Чому це важливо? Пам’ятки змінюються з часом, й освітлинення архітектурних перлин (завантаження фото пам’яток, які у багатьох з нає є у фотоархівах) тим паче зараз, коли їх стрімко руйнує ворог, може допомогти не лише нашим архітекторам їх відновити, а й зберегти зображення втрачених пам’яток для майбутніх поколінь.

Як приклад можемо навести статтю у Вікіпедії про хімічний корпус Харківського університету, який 2018 року був пошкоджений через пожежу. У соціальних мережах активісти шукали  більш ранні фото будівлі, що виявилося доволі проблематично. Втім фото були знайдені, й зараз ми за ними можемо мати уявлення про вид будівлі до пожежі. 

День архітектури України