Кафедра українознавства

Мова:

«Чорний лебідь»: або теорія, що змінила світ

У продовження теми, пов’язаної з аналізом інформації для запобігання інфодемії, варто розглянути ще одну теорію, що змінила уявлення про важливість окремих подій та речей, – теорію «Чорного лебедя».  Що це таке і чому зараз вона стала ще актуальнішою?

Попри те, що про можливість пандемії говорилося досить давно, склалося хибне уявлення, що людство може впоратися чи локалізувати щось досить швидко. Як підтвердження цього погляду, наводили боротьбу з SARS у 2002-2003 роках чи локалізацію розповсюдження хвороби, пов’язаної з вірусом Ебола. Проте настільки масштабних наслідків COVID-19 для світу не могли передбачити навіть найкращі аналітики. Нассім Ніколас Талеб ще у далекому 2007 році розглянув важкопрогнозовані та рідкісні події, котрі мають значні наслідки і назвав їх «чорними лебедями». 

У своїй книзі він виділяє ознаки таких ключових подій:

  • несподіваність та винятковість;
  • впливовість;
  • відсутність пояснення (запізніле вписання в  загальний контекст).

Теорія «Чорного лебедя» передбачає декілька важливих речей. По-перше, навчання новому в надзвичайних умовах. Часто це ефективніше, ніж отримання знань у звичайних умовах. Проте, варто звернути увагу, що це стосується практичних навичок, наприклад, управління та комунікації. Саме в них краще усвідомлюються такі базові цінності, як здоров’я, комфорт, можливість доступу до простих речей (зустрічей з друзями, занять спортом тощо).

По-друге, більшість ключових відкриттів пов’язані з випадковими чинниками, а не планами та прогнозами. Хоча попередньою підготовкою не варто нехтувати (при відсутності базового ґрунту для ідеї чи явища вони не можуть бути реалізовані – не вистачить або ресурсів, або навичок).

По-третє, людина хоче бачити закономірності навіть там, де їх немає і не може бути. Все, що виходить за межі компетенцій, сприймається як незрозуміле, вороже чи непотрібне. Тому треба собі нагадувати про terra incognita (наявність речей або подій, що ми ігноруємо, а часто не здогадуємося про них).

Більше про теорію «Чорного лебедя» та аналіз книги Нассіма Талеба можна дізнатися за посиланнями нижче:

Дякую! Далі буде….

#SHGATI #ШляхиБезпеки

«Чорний лебідь»: або теорія, що змінила світ

Чорний лебідь by EllieRH CC-BY-SA-4.0