210 років з Дня народження Антіна Могильницького
Сьогодні ми святкуємо 210 років з дня народження видатного письменника та громадського діяча Антіна Любича Могильницького. Він народився 3 березня 1811 року в с. Підгірках (тепер Калуського району, Івано-Франківської області) у родині священика. Працював на посадах парафіяльного адміністратора в селах Хутарі, Стрийського округу, і Зборі, Калуського округу, а потім священика в с. Комарові, Станіславського округу. Одночасно і був приватним учителем.
1838 року А. Могильницький розпочав літературну діяльність. Головною справою життя стала боротьба за рідну мову і літературу для народу. Революційні події 1848 року пожвавили творчу і громадську діяльність письменника. Під час цих подій він пише велику романтичну поему на матеріалі народних переказів «Скит Манявський», баладу «Русин-воїн», збирається видавати літературний журнал. Але здійснити задумане не вийшло, бо революція була придушена.
1861 року був обраний послом до крайового сейму та делегатом до державної ради у Відні, де 27 червня того ж року виступив з палкою промовою на захист народної освіти рідною мовою.
[РІДНА МОВА]
Кождий нарід, хоть би дикий *,
Любить свій родинний край,
Любить отцівські язики,
Свою мову і звичай.
Дикий, котрий в курній хаті
Довгу зиму сам сидить,
В сльоті, студені на маті
В лісах і вертепах спить.
Мильший єму край родимий,
Мильший отців тісний кут,
Як багатий світ ізмінний,
Где з золотих кубків п’ють.
Мильша єму отців мова,
Як бесіди глас чужий;
Хоть убога в красні слова,
Предці то забиток свій!
Завези го до палати,
Най в золотім ложу спить:
Завсе він до своєй хати,
До ліп’янки затужить.
Бережіть мову, плекайте, творіть!