Кафедра українознавства

Мова:

175 років від дня народження Володимира Барвінського

Сьогодні виповнюється 175 років від дня народження Володимира Барвінського, видатного українського публіциста, історика, соціолога та літературного критика.

Володимир Барвінський народився 25 лютого 1850 року у селі Шляхтинці на Тернопільщині у родині священика. Початкову освіту здобув удома, навчався в Тернопільській гімназії,  після завершення навчання 1869 року вступив до Львівського університету на юридичний факультет. Під час навчання активно долучався до громадського життя, брав участь у діяльності українських студентських організацій та гуртків. В університетські роки Володимир Барвінський розпочав свою публіцистичну діяльність, друкуючи статті в українських виданнях. Він швидко здобув авторитет серед молоді та інтелігенції як активний захисник національних інтересів та став однією з ключових постатей українського руху в Галичині.

В. Барвінський був засновником та редактором газети “Діло”, першого політичного українського щоденника в Галичині, що відігравав ключову роль у формуванні суспільної думки серед українців. Видання публікувало аналітичні матеріали, політичні огляди, статті з історії та літератури, сприяючи піднесенню національної самосвідомості.

У 1860-х роках він був одним із засновників товариства “Просвіта”, що сприяло розвитку освіти та культури серед українського народу.

Під псевдонімом Василь Барвінок він опублікував кілька популярних повістей, серед яких “Скошений цвіт” і “Сонні мари молодого питомця”.

Завдяки його ініціативі у Львові була заснована «Бібліотека найзнаменитіших повістей», у якій вийшли перші українські переклади творів Чарльза Діккенса, Еміля Золя, Гюстава Флобера, Елізи Ожешко та інших видатних європейських письменників.

В. Барвінський був ініціатором першого українського народного віче, яке відбулося 30 листопада 1880 року у Львові, що стало важливим кроком у розвитку політичного руху українців Галичини.

Володимир Барвінський помер 3 лютого 1883 року,  залишивши після себе спадщину, що сприяла культурному та національному відродженню українців.