155 років з дня народження Є. О. Патона
5 березня відзначають 155 років з дня народження Євгенія Оскаровича Патона – академіка, ученого в галузі зварювання та мостобудування, інженера, педагога.
Народився 4 березня 1870 р. у Ніцці в родині консула. Вищу освіту здобув 1894 р. у Королівській Саксонській технічній школі та 1896 р. у Петербурзькому інституті інженерів шляхів сполучення. Від 1905 р. працював у Київському політехнічному інституті, очолив кафедру мостів, був деканом інженерно-будівельного факультету.
35 років Є.О. Патон присвятив мостобудуванню, опублікував понад 160 наукових праць, створив проєкти 35 мостів, серед яких Мухранський міст через р. Куру в Тбілісі, міст ім. Євгенії Бош через р. Дніпро в Києві, міст над Петровською алеєю в Києві, розбірні мости, перекриття, переходи. Його учні стали відомими інженерами, Є.О. Патон вважається засновником школи мостобудування в Україні.
Від 1929 р. – академік Всеукраїнської академії наук. Він організує в системі академії Електрозварювальну лабораторію та Електрозварювальний комітет. Є.О. Патон почав розробляти наукові основи зварювання та зайнявся впровадженням її в промисловість. Учений уперше у світі запропонував комплексну програму розвитку зварювання, відповідно до якого розробляє структуру організації, куди входять науково-дослідні підрозділи, конструкторське бюро, майстерні, експериментально-виробничі підрозділи. 1933 р. в Україні був створений перший у світі спеціалізований центр із проведення наукових та інженерних робіт у галузі зварювання – Інститут електрозварювання . До серпня 1953 р. беззмінним директором ІЕЗ був Є.О. Патон. З ініціативи вченого, який приділяв величезну увагу підготовці кадрів, 1935 р. у Київському індустріальному інституті було організовано відділення з підготовки інженерів-зварників, яким він керував.
Помер Є.О. Патон 12 серпня 1953 р. Його ім’ям названі Інститут електрозварювання НАН України, міст через Дніпро в Києві, навчальні заклади, заводи, океанський лайнер. У Києві встановлено пам’ятник, меморіальні дошки, а 1964 р. АН УРСР заснувала премію ім. Є.О. Патона.