Кафедра українознавства

Мова:

125 років від дня народження Григорія Довженка

Сьогодні ми відзначаємо 125 років від дня народження українського художника-монументаліста, живописця, художника кіно, заслуженого художника УРСР Григорія Овксентійовича Довженка. Він працював у галузях станкового живопису, станкової графіки, монументально-декоративного мистецтва.

Народився 22 квітня 1899 у с. Полтавка (нині м. Баштанка Миколаївської обл.). 1922 року Г. Довженко вступає до Одеського художнього училища, після закінчення якого працював художником на Одеській кінофабриці. Серед відомих робіт цього часу треба згадати «Охоронець музею», «Перекоп», «Право батьків», «25 000».

У другій половині 20-х років ХХ ст. Г. Довженко знайомиться з Михайло Бойчуком – засновником самобутньої школи українського мистецтва – та починає працювати з художниками-бойчукістами. 1930 року переїхав до Києва, де викладав малюнок та живопис на архітектурному факультеті Київського художнього інституту. Наприкінці 30-х років радянська влада починає переслідувати спілку бойчукістів, тому Григорію Довженку довелося знищити частину своїх робіт.

Після завершення Другої світової війни Г. Довженко займався реставраційними роботами у Володимирському соборі, відновлював експозицію Державного музею українського образотворчого мистецтва.

На початку 1950-х під керівництвом Григорія Довженка оздобили три вулиці у Новій Каховці. Біля 180 споруд – житлові будинки, палац культури, школи, літній театр, стадіон тощо – були оздоблені унікальними орнаментами. Це єдиний в Україні цілісний монументально-архітектурний ансамбль. За цю роботу Григорія Овксентійовича назвали творцем «кам’яних вишиванок».

У 1970-х Довженко створив низку мозаїк у Києві, зокрема «Кий, Щек, Хорив і сестра їх Либідь» на кінотеатрі «Ровесник» у Києві (нині – Київський муніципальний академічний театр ляльок), на фасаді міської молодіжної бібліотеки на вулиці Гетьмана Павла Скоропадського, 49.

Багато художників-монументалістів України з великою повагою ставилися до Г. Довженка та вважали його своїм учителем. Незадовго до смерті Григорій Довженко отримав звання Заслуженого художника України.