Кафедра українознавства

Мова:

115 років від дня народження Федора Михайловича Потушняка

Сьогодні виповнюється 115 років від дня народження Федора Михайловича Потушняка (1910–1960) , видатного українського письменника, етнографа та археолога, який народився 27 лютого в селі Осій, Хустського району Закарпатської області. Він закінчив Берегівську гімназію 1930 року та вступив на філософський факультет Карлового університету в Празі того ж року. Після навчання працював сільським вчителем, а від 1946 року –викладачем, а потім доцентом Ужгородського державного університету кафедри загальної історії. Викладав археологію, історію, чеську і словацьку мови.

Федір Потушняк залишив значний слід в українській літературі, працюючи у жанрах поезії, прози та драматургії. Його літературна діяльність розпочалася ще в другій половині 1920-х років, а перші твори побачили світ у 1930-х.

1934 року вийшла його перша збірка поезій “Далекі вогні”, що засвідчила його тонке ліричне сприйняття світу та філософське осмислення життя. Поетичний талант Ф. Потушняка проявився і в інших його збірках, таких як “Хвилини вічності”, “Можливості”, “На білих скалах”, “Кристали”, “Терези вічності”. Особливе місце у творчості письменника займає поезія у прозі, що вирізняється метафоричністю, образністю та філософським підтекстом.

Також Федір Потушняк активно працював у жанрі прози. Його оповідання і новели, зібрані у збірках “Земля”, “Гріх та інші оповідання”, “В долині синьої ріки”, “Честь роду”, порушують складні морально-етичні питання, відображають життя і побут закарпатських селян, їхні традиції та вірування.

Федір Потушняк не лише писав художні твори, а й активно досліджував історію, етнографію та археологію Закарпаття, що також знайшло відображення у його літературній діяльності.

Його твори є важливою частиною української культури, а його ім’я займає почесне місце серед найвидатніших письменників Закарпаття. 1995 р. Закарпатською обласною радою народних депутатів на честь Федора Потушняка заснована літературна премія – найпрестижніша серед літературних нагород Закарпаття.