Кафедра українознавства

Мова:

Міжнародний день Матері-Землі

Щороку 22 квітня світ відзначає День матері Землі – важливе екологічне свято, що має на меті об’єднати людство у прагненні захистити навколишнє середовище. Цей день нагадує нам про важливість збереження чистої води, повітря та ґрунтів. Він є приводом замислитися над тим, який слід ми залишаємо після себе, і що кожен із нас може зробити, аби зменшити негативний вплив на природу.
Історія цього свята бере початок у XIX столітті. Джон Мортон — відомий громадський діяч та адміністратор штату Небраска в США — звернув увагу на масову вирубку дерев у преріях, що загрожувала екосистемі регіону та ініціював проведення Дня Дерева — акції з озеленення території, під час якої мешканці висаджували дерева, змагаючись за призи. Перший такий день пройшов iз неймовірним успіхом: лише за одну добу було посаджено понад мільйон дерев. 1882 року 22 квітня офіційно стало Днем Дерева у штаті Небраска. Ця ідея надихнула майбутніх активістів і вже 1970 року сенатор США Гейлорд Нельсон організував перший День Землі, в якому взяло участь понад 20 мільйонів американців.
Це стало початком нової екологічної ери: почали впроваджуватися закони про чисте повітря, воду, захист біорізноманіття. Подія набула світового масштабу та перетворилася на масовий рух захисту природи. Генеральний секретар ООН 21 березня 1971 року підписав спеціальну відозву, присвячену цій події, а в багатьох країнах були створені екологічні програми. Відтоді День Землі щороку відзначається в усьому світі, щоб привернути увагу до екологічних проблем планети.
Україна також прагне бути частиною цього глобального руху. Проте, війна в нашій країні завдала значної шкоди довкіллю. Обстріли, вибухи та підпали призвели до знищення лісів, отруєння ґрунтів і водойм, загибелі флори й фауни. Через руйнування інфраструктури страждають водопостачання та системи очищення повітря. Особливу загрозу становлять забруднення від згорілих складів пального, хімічних підприємств та мінування сільськогосподарських угідь. Наслідки війни для екології можуть мати тривалий і глобальний вплив, тож уже зараз важливо планувати заходи з відновлення довкілля.
Дбайливе ставлення до природи — це не лише наш обов’язок, а й шлях до сталого розвитку та збереження майбутнього для наступних поколінь.
У нинішні непрості часи екологічна свідомість стає ще важливішою. Змінюючи себе — ми змінюємо світ.
Тож давайте діяти разом! Тримаємось! Усе буде Україна!