Кафедра українознавства

Мова:

Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів

11 квітня, згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН, у світі відзначається Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів. Цю дату було встановлено на честь події 11 квітня 1945 року, коли в’язні концтабору Бухенвальд розпочали інтернаціональне повстання проти гітлерівців.

Цього дня весь світ віддає данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, які загинули у концтаборах, й Україна разом з усім світом вклоняється людям, які пройшли крізь жахіття нацистських катівень.

Нацизм був і залишається єдиною у світі системою, що поставила знищення цілих народів на потік. Усього нацисти збудували понад 14 тисяч концтаборів. На територіях, підконтрольних гітлерівцям, у концтаборах, таборах смерті, в’язницях перебувало понад 20 мільйонів осіб із 30 країн світу. 12 мільйонів із них не дожили до звільнення. Серед загиблих – 6 мільйонів євреїв із різних країн та 5 мільйонів вихідців із союзних республік, у тому числі й українців.

Система нацистських концтаборів включала в себе такі сумнозвісні місця, як Освенцим, Треблінка, Дахау, Равенсбрюк та багато інших. Жорстокість і безжальність нацистського режиму проявлялися у всіх сферах життя концтаборів. Людей примушували до виснажливої роботи, морили голодом, піддавали тортурам. Для масового знищення людей використовували розстріли, газові камери та нелюдські експерименти над в’язнями.  В’язні виживали лише завдяки підтримці одне одного та незламній силі духу.

Ми не маємо права забути ці страшні сторінки історії. Пам’ять про жертв нацизму служитиме застереженням для майбутніх поколінь. Саме тому важливо зберігати історичну правду, досліджувати архівні документи, розповідати молоді про трагедію концтаборів та підтримувати ініціативи, що сприяють збереженню пам’яті про ці події. Тільки так ми зможемо запобігти повторенню подібних злочинів у майбутньому.